Депутати Мостиської районної ради (Львівська обл.) звернулися до Президента Леоніда Кучми, Прем’єр-міністра Віктора Януковича і голови Верховної Ради Володимира Литвина з вимогою вжити невідкладні заходи для підтримки села і захисту сільгоспвиробника.
„Час від обіцянок перейти до конкретних справ”, — наголошують депутати у своєму зверненні, яке вони адресували й до голови Львівської обласної ради Михайла Сендака та голів райрад Львівщини.
Депутати нагадують, що вони уже неодноразово зверталися з такою вимогою, а відтак ще раз просять „високу владу” розробити „всебічно виважену” концепцію розвитку аграрного сектора в ринкових умовах. Наполягають на необхідності прийняти Закону „Про стабільний розвиток сільського господарства України”, у якому б було передбачено:
– фінансово-кредитне забезпечення сільськогосподарських виробників, особливо довготермінове кредитування з відстроченням платежів перших трьох років;
– встановлення верхньої і нижньої межі цін на основні види сільськогосподарської продукції;
– встановити державні замовлення на основні види сільськогосподарської продукції по відповідних цінах;
– забезпечити державне гарантування відшкодування платежів за обов’язкове страхування врожаю у розмірах не менше 60-80%, понесених господарствами;
– розробити нову технічну політику щодо забезпечення сільськогосподарських підприємств машинами та обладнанням;
– створення довготермінових лізингових програм;
– створення сприятливих умов для переробної галузі;
– налагодити збут сільськогосподарської продукції через державні структури (такі як ДАК „Хліб України” і Держкомрезерв тощо), а також агробіржі;
– покращити організаційно-методичну роботу і контроль за реальним процесом реформ на селі з боку державних органів.
На думку депутатів Мостиської райради, коли ці та інші питання будуть враховані у програмах уряду і законах Верховної Ради і, головне, будуть реалізовуватися, „можна буде розраховувати не тільки на стабілізацію, а й на сталий розвиток аграрного виробництва”.
Нинішнє звернення депутатів Мостищини третє за рахунком: з першим вони виступили у вересні 2002 року, з другим — у лютому 2003 р. У зверненні вони підкреслюють, що ситуація на селі нині вкрай критична: село в глибокому занепаді, поля пустують, майновий комплекс, в основному, зруйнований. Знищена інфраструктура села. Нещодавно до цих проблем, зазначають вони, додалися нові, зокрема на Галичині розпочалося згортання тваринництва.
„Через низькі закупівельні ціни людям не вигідно тримати худобу і свиней не тільки у фермерських, а також приватних господарствах. Від живності відмовляється селянин, кормів мало, зернофуражу не буде. За одну літру молока платять 40-50 копійок, а виробнику дістається дещо більше 30-40 копійок. Кілограм м’яса ВРХ коштує 2,15-2,50 гривні. І навіть за такими низькими збитковими для села цінами селянин не може реалізувати свого товару. Дуже проблематично реалізовується м’ясо свиней… В той же час… із-за кордону везуть м’ясо і м’ясопродукти сумнівної якості”, — зазначають депутати.