У четвер, 19 лютого, на Львівщині, у Старосамбірському районі, офіційно запустили першу чергу вітрової електричної станції «Старий Самбір-1». Коли її добудують, а зробити це планують до кінця 2015 року, вона стане найбільшою вітроелектростанцією на Західній Україні.
Цей проект, загальним кошторисом 20,5 мільйона євро, реалізовують львів’яни Зіновій Козицький, його сини Максим і Степан, а також Ярослав Шпак, який в минулому очолював спостережну раду «Львівобленерго». Фірма «Еко-Оптіма», засновниками якої є ці пани, вклала у будівництво сучасної вітроелектростанції понад 7 млн. євро, решту бізнесменам позичив Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Допоміг також Світовий банк. «Відбити» інвестиції вони розраховують через вісім років.
Перша черга ВЕС «Старий Самбір-1» обійшлася львів’янам у 13 млн. євро. Перша черга — це фактично дві вітротурбіни, такі собі вітряки, виробництва данської фірми Vestas (третина вітроелектрогенераторів, які використовуються зараз у світі, виготовлені саме нею) типу V-112-3,3 номінальною потужністю 3,3 МВт кожна. Вони розраховані на 20 років служби.
Після виведення цієї вітроелектростанції на проектну потужність, що має становити 13,2 МВт, «Еко-Оптіма» збирається взятись за будівництво ще однієї, потужнішої.
Далі пропонуємо п’ять цікавих фактів про вітроелектростанцію «Старий Самбір-1»:
- Першу чергу вітроелектростанції могли б здати і раніше, але завадили бойові дії на Донбасі. «Кран, який мав монтувати обладнання, був сепаратистами затриманий в Луганській області. Прийшлось терміново шукати новий. Він прийшов аж в грудні. Закінчили в кінці грудня», — розповів директор «Еко-Оптіма» Максим Козицький.
- ВЕС «Старий Самбір-1» не потребує великого персоналу для обслуговування. Управління нею здійснюється за допомогою комп’ютера.
- Щогла вітряка сягає 119 метрів у висоту. Для порівняння, вона майже у півтора разу нижча за львівську телевежу. Довжина самої лопаті складає 56 метрів, це приблизно як висота будинку податкової на вул. Стрийській.
- Для того, щоб вітроелектростанція почала виробляти електроенергію, достаньо легенького вітерця силою 3 метри за секунду.
- ВЕС «Старий Самбір-1», після повного запуску, спроможна буде виробляти майже стільки електроенергії, скільки споживає за рік увесь Старосамбірський район. «Наш район Старосамбірський споживає 40-42 млн. кВт. годин. Тут буде 38», — зазначив Роман Волощак, головний енергетик вітроелектростанції.
Фото: loda.gov.ua, vk.com