Головна » Статті » Квартирне питання: особливості купівлі та падіння цін на ринку України

Квартирне питання: особливості купівлі та падіння цін на ринку України

19 квітня уряд розблокував процес купівлі-продажу житлової нерухомості, тож українці в окремих регіонах тепер можуть стати власниками нової квартири, хоч і з певними уточненнями. Які ж умови диктує ринок нерухомості воєнного часу та де в Україні зараз ціни на квартири доступніші, ніж до війни — в аналітиці OLX Нерухомість.

Як змінилися ціни на квартири після вторгнення рф

Після розблокування реєстру нерухомого майна ринок в Україні оживає: є певний попит, особливо з боку внутрішньо переміщених українців, разом з тим з’являється все більше пропозицій від продавців. Щодо цін, то подекуди вони несуттєво зросли, а окремі типи житла — навпаки — стали доступнішими.

Так, у Києві дещо здешевшало помешкання в житловому фонді від 2011 року. За аналітикою OLX Нерухомість, однокімнатні та двокімнатні квартири тут зараз коштують менше на 8,5% і 5,5% відповідно. Також дещо знизилися в ціні однокімнатки: на вторинному фонді квартири здешевшали на 6% порівняно з лютим, а в новобудовах — на 5,4%.

Динаміка цін на квартири в Києві, $

У Львові середня вартість квартир дещо зросла. Усі типи житлової нерухомості в місті почали рости в ціні ще до початку російського вторгнення. Так, до прикладу, під час пікового періоду на ринку (з вересня по листопад) однокімнатну квартиру у вторинному фонді можна було придбати за $35,5 тисяч, а в новобудові — за майже $46 тисяч. В останній довоєнний місяць середня ціна на квадратні метри підвищилась ще на 5-6%. Незважаючи на тимчасове призупинення роботи ринку по всій Україні, вартість житла у місті Лева в квітні продовжила рости. Так, якщо порівнювати розцінки на однокімнатки у Львові зараз і в лютому, то здорожчання становить ще 3-5%, залежно від типу будинку.

Динаміка цін на квартири у Львові, $

У Дніпрі впали в ціні квартири в житловому фонді від 2011 року. Більше того, розцінки зараз навіть нижчі, ніж восени, коли ринок нерухомості традиційно переживає “бум” продажів. Так, у лютому вартість квадратних метрів зросла, а зараз знову знизилась. Якщо порівнювати ціни, то однокімнатки здешевшали на 6,5%, двокімнатні квартири коштують на 10% менше, а трикімнатки — на 12,5%. Знизились ціни і в новобудовах міста. Порівняно з лютим, однокімнатні квартири здешевшали на 3,5%, двокімнатні — на 19%, а от трикімнатні здорожчали на 3,5%.

Динаміка цін на квартири в Дніпрі, $

Купівля-продаж житла під час війни: що змінилось

В умовах воєнного стану ринок купівлі-продажу житла працює з певними обмеженнями, які унеможливлюють шахрайство в сфері нерухомості. Тож якщо ви плануєте виставити квартиру на продаж, або ж — навпаки — бажаєте придбати, зверніть увагу на наступні уточнення від президента Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрія Піти:

  1. Не всі нотаріуси зможуть оформлювати покупку-продаж житла. У Мін’юсті склали перелік спеціалістів, які мають доступ до реєстру нерухомого майна та право засвідчувати відповідні угоди. Таким чином в уряді прагнуть залучити до ринку купівлі-продажу житла лише добросовісних нотаріусів.
  2. Заборонено продавати житло на підставі довіреності. Це означає, що власник помешкання має бути присутнім під час укладення угоди. У свою чергу, якщо ви покупець і не можете особисто прибути на підписання необхідних документів, то можете скористатися довіреністю.
  3. Купівля-продаж об’єкта можлива лише на неокупованих територіях та оформлюється за місцезнаходженням житла. Наразі доступ до реєстрів розблокували лише в підконтрольних містах і селах. Водночас, ввели обмеження щодо місця реєстрації об’єкту. Це означає, що для купівлі квартири в Ужгороді ви можете звернутися лише до нотаріусів у Закарпатській області, у Дніпрі — в Дніпропетровській.
  4. Заборонено продавати нерухомість, яка зареєстрована менше, ніж за місяць до продажу. Це обмеження ввели для того, щоб унеможливити спекуляцію та перепродаж квадратних метрів. Тобто, якщо ви володієте квартирою менше, ніж 30 днів, то не маєте права її продати. Виняток становить лише нерухомість, яку ви отримали в спадок.
  5. Заборонено вносити нерухомість в статутний капітал юридичної особи. На період дії воєнного стану лише фізичні особи можуть стати власниками житла. Водночас якщо ви захочете вийти зі складу юридичної особи та отримати у власність її статутний нерухомий капітал, то поки триває війна, ця опція для вас буде недоступною.

Як безпечно придбати помешкання

За замовчуванням шахрайство та спекуляція – проблема для ринку нерухомості, а у воєнний період це ще критичніше. Якщо ви твердо вирішили придбати квадратні метри, то кілька базових рекомендацій допоможуть не дати себе ошукати під час пошуку квартири.

Якщо цікавить квартира на вторинному ринку: обов’язково перевірте документи продавця. Просіть оригінали договору купівлі-продажу, дарування, обміну, свідоцтво про право на спадщину, рішення суду тощо. Також слід перевірити право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Його можна знайти на сайті Мін’юсту, або ж на Порталі Дія та в Опендатаботі.

Якщо цікавить квартира на первинному ринку: через ризик банкрутства та бойові дії певні забудовники можуть припинити діяльність, так і не закінчивши будівельні об’єкти. Тож для початку перевірте сайт забудовника, ретельно вивчіть інші об’єкти будівництва та вже здані будинки. Додатково перевірте терміни здачі в експлуатацію чи навіть сконтактуйте з мешканцями житлових комплексів будівельної компанії, щоб дізнатися більше про можливі підводні камені.

Зверніть увагу на документацію: забудовник повинен надати вам ліцензію на будівельні роботи та дозвіл на будівництво, а також документи на землю. Рекомендуємо перевірити декларацію про початок будівельних робіт, містобудівні умови та обмеження, технічні умови на підключення комунікацій. Якщо вам не можуть надати хоча б один із документів — краще спрямувати зусилля на пошук іншого житла.

x

Рекомендуємо

Ключі від орендованої квартири

Мешканці Львівщини не поспішають платити податки з доходу від здавання житла в оренду

Громадяни, які володіють житловою нерухомістю і здають її в оренду за посередництвом ...