Головна » Інше » «Спрощенцям» ускладнили життя

«Спрощенцям» ускладнили життя

Фото: scards.ru

Працювати на єдиному податку в Україні стало геть нецікаво. Відколи набули чинності норми Податкового кодексу, що стосуються співпраці компаній-юросіб з підприємцями, котрі працюють за спрощеною системою оподаткування, «спрощенців» стали цуратись, наче прокажених. 

1 квітня засоби масової інформації «зарясніли» повідомленнями про важку долю українських підприємців, що працюють на єдиному податку. Річ у тім, що цього дня новий Податковий кодекс набув чинності у повному обсязі. А отже, і пп. 1.12 розділу ІІІ статті 139, де передбачено, що юридичні особи, які ведуть бізнес із фізичними особами, що працюють за спрощеною системою оподаткування (в народі – «спрощенцями»), змушені будуть спершу заплатити 23% своїх грошей податку на прибуток, а вже тоді розрахуватись за послуги, роботи, товари.

Автори закону кажуть, такі методи потрібні для того, щоб юридичні особи не відмивали гроші через інших підприємців. Адже підприємці часто оформляли працівників «пепешками» на єдиному податку та в такий спосіб заощаджували на податку з прибутку й внесках у різні фонди.

«Сьогодні за спрощеною системою працюють 1,1 млн підприємців, 400 тисяч з них мали договірні відносини з юрособами. З них близько 170 тис. беруть участь у схемах мінімізації податків для юросіб: держава недоодержала в держбюджет близько 1 млрд. грн. податку на доходи фізичних осіб і близько 2 млрд. грн. соцвнесків”, — каже заступник голови Державної податкової адміністраціїОлександр Клименко, повідомляє «Економічна правда». Проте експерти висловлюють думку, що разом із махінаторами втратить роботу значна частина малого та середнього бізнесу.

Та автори закону переконують, що зробили людям добро. Хоча б тим, що запровадили «податкові канікули». Так, з 1 квітня набрала чинності ст. 154 Податкового кодексу про звільнення від оподаткування, відповідно до якої підприємці, що реєструватимуться, починаючи з цього дня, матимуть пільги. Проте пільги ці будуть доступними вузькому колу.

Кодекс встановлює з 1 квітня 2011 року по 1 січня 2016 ставку податку на прибуток 0% для платників, розмір доходів яких не перевищує 3 млн. грн. на рік, і розмір нарахованої заробітної плати в кожному місяці для працевлаштованого співробітника не менше двох мінімальних зарплат. При цьому підприємство має відповідати одному з таких критеріїв:

1) створено після 1 квітня 2011 року;

2) кількість співробітників не перевищує 20 осіб і щорічний дохід не перевищує 3 млн. грн. протягом останніх тих років;

3) підприємство було зареєстровано платником єдиного податку до набрання чинності положень Податкового кодексу, виручка за останній рік становила не більше 1 млн. грн. і середня чисельність співробітників складала до 50 осіб.

Крім викладеного, передбачається звільнення від оподаткування прибутку підприємств, які засновані громадськими організаціями інвалідів; отриманого від продажу в Україні продуктів дитячого харчування власного виробництва (при цьому такий прибуток має бути спрямований на збільшення обсягів виробництва та зменшення цін), перелік продуктів дитячого харчування встановлюється Кабінетом міністрів; Чорнобильської АЕС; державних підприємств «Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія»; підприємств енергетичної галузі.

До 1 січня 2020 року звільняється від оподаткування прибуток підприємства з виробництва біопалива та обладнання, що працює на біопаливі.

До 1 січня 2016 року не включаються до доходів суми коштів або вартість майна, отримані виробниками фільмів та/або виробниками мультиплікаційних фільмів і спрямовані на виробництво національних фільмів.

Також терміном на 10 років, починаючи з 1 січня 2011 року, від сплати цього податку звільняються готелі категорії вище трьох зірок, підприємства легкої промисловості, судно-, літако- та машинобудування для АПК, з виробництва електроенергії з поновлюваних джерел, поліграфічна та видавнича діяльність – до 1 січня 2015.

Мабуть, саме власники заводів-кораблів – бідні дрібні підприємці, які заледве зводять кінці з кінцями. Знали ж наші законодавці, кому оголошувати «податкові канікули»!

Хоча, слід зазначити, до цих пільг не усім представникам малого та середнього бізнесу – зась. Голова Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес уважає, що частині-таки пощастить, ще частина – частково намагатиметься перейти до категорій пільговиків. Щодо співпраці юридичних осіб з фізичними, то на його думку, вони розірвуть домовленості зі «спрощенцями». Це підтверджують і львівські бізнесмени.

«Наша компанія змушена обмежити співпрацю з фізичними особами – підприємцями, які працюють на спрощеній системі оподаткування, оскільки така співпраця для нас є економічно необґрунтованою. Ми зважатимемо на якість продукції, але за умов рівноцінного вибору перевагу надаватимемо юридичним особам на загальній системі оподаткування», — сказав Андрій Худо, голова ради директорів холдингу емоцій «!ФЕСТ».

За його словами, зростання цін у закладах харчування поки не передбачається. Це можливо лише, якщо на ринку не буде альтернативи на потрібні продукти.

Потроху і супермаркети почали відмовлятись від співпраці з дрібними підприємцями, що є постачальниками продуктів.

Помітні зміни відбуваються й в туризмі.

«Найперше, ми змушені були підняти ціни на 23%, аби покрити збитки від податку. Після цього значна частина наших українських фірм-партнерів відмовилась з нами співпрацювати, мотивуючи це тим, що їм легше перейти у тінь та не працювати через перерахунок. У нас велика проблема з тим, куди людей заселяти та, де їх годувати. Наші польські партнери розірвали з нами співпрацю, оскільки ціни, які ми змушені були запропонувати, їм видаються завищеними», — пояснила Наталія Гладілова, директор ТзОВ «Кий Авіа Вест».

«Ці положення Податкового кодексу не відображають реального стану речей в державі. Мета розробників проекту – взяти якомога більше грошей. Але малому та середньому бізнесу невигідна загальна система оподаткування. Тому, за нашими прогнозами, частина підприємців перейде у тінь, частина – призупинить свою діяльність», — каже Бермес.

Щодо ситуації в суспільстві, підприємці-«спрощенці» панікують, бо досі не знають, що на них чекає. Деякі законослухняні громадяни намагаються прояснити ситуацію, зателефонувавши у роз’яснювальні служби при Державній податковій адміністрації області або особисто поспілкувавшись з фахівцями на місці. Але, як могла переконатись кореспондент Вголосу, тамтешні чарівні панянки з довгими нігтями не надто охочі до спілкування з народом. Це дуже прикро. Але не будемо про сумне.

Як далі працювати підприємцю-«спрощенцю»? Варіанти є. Можна спробувати знизити вартість товарів чи послуг на розмір ставки податку на прибуток. Але про рентабельність тоді можна забути. Ще можна домовитись з клієнтом про поділ податкових витрат. Можна спробувати «затесатись» до пільговиків. Інакше — переходити на загальну систему оподаткування і класти зуби на полицю.

1 квітня 2011-го став особливим днем. До податкових нововведень додамо ще й підвищення тарифів на електроенергію (15%). Відповідно, цього місяця очікуємо підняття цін на проїзд в електротранспорті до 1,50 грн. Уряд планує також підвищення цін на газ, а з червня місяця – знову на електроенергію. Так, нас дуже порятує підняття мінімальної заробітної плати на 19 грн, яка з 1 квітня становитиме 960 грн. Сміх та й годі! Але це – не жарт.

Насамкінець трохи позитиву. 7 квітня Верховна Рада прийняла законопроект, який передбачає скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи-підприємця. Таким чином запроваджується принцип здійснення діяльності без свідоцтва про державну реєстрацію з метою спрощення та подешевшання процедури започаткування і ведення бізнесу в Україні.

*

Відтепер новини з «Прибутку» можна отримувати на e-mail.

Просто введіть адресу Вашої електронної пошти за цим посиланням:

Економічні новини на E-mail

Відмовитись від розсилки Ви зможете у будь-який час, клікнувши на лінк «unsubscribe now» внизу кожного листа розсилки.

Ольга Антонова,
«Вголос про економіку», 12.04.2011

x

Рекомендуємо

Ключі від орендованої квартири

Мешканці Львівщини не поспішають платити податки з доходу від здавання житла в оренду

Громадяни, які володіють житловою нерухомістю і здають її в оренду за посередництвом ...